Szkolenia unijne – czy warto?

businessman-607831_1280

Dzisiejszy rynek, niezależnie od dziedziny, wymaga ciągłego dokształcania się. Nieustannie poszukujemy więc możliwości poszerzania swojej wiedzy w tematyce, która nas interesuje. Nauka wymaga jednak poświęcenia czasu i niemałych pieniędzy. Szukamy zatem oszczędności. Odpowiedzią na tę potrzebę są zdecydowanie szkolenia unijne. Bardzo często bezpłatne. Kij ma jednak dwa końce – zwykle słabo doceniamy coś, co otrzymujemy za darmo; podobne podejście mają kontrahenci, którzy wymagają od nas posiadania odpowiedniej wiedzy i kompetencji.

WWW, czyli warto wiedzieć więcej    

Niezależnie od tego na ile niezbędne jest w danym punkcie naszej kariery konkretne szkolenie, zawsze warto skorzystać, jeśli nadarza się okazja. Oczywiście musi wzbudzać nasze zainteresowanie. Jeśli jego wartości nie docenimy w tym momencie, niewykluczone, że zrobimy to za pewien czas. Żyjąc w globalnej wiosce, posiadamy za pośrednictwem Internetu nieprzebrany dostęp do wszelkich form współpracy w różnych dziedzinach na całym świecie. Różnorodność i bogactwo wykształcenia i kompetencji może nam niezwykle ułatwić poruszanie się po tym i zwiększyć prawdopodobieństwo odnalezienia wymarzonego zajęcia.

Nie możemy rzecz jasna przez zbyt liczne uczestnictwo w różnorodnych szkoleniach uchodzić za eksperta wielu odmiennych dziedzin. Będzie to u potencjalnych zleceniodawców wzbudzać podejrzliwość i niechęć współpracy. Powinno się więc rozważnie dozować zdobywaną wiedzę, zgodnie z zasadą, że należy wiedzieć wszystko o czymś i coś o wszystkim.

Powszechność szkoleń unijnych

Niemal codziennie naszą skrzynkę mailową zapełniają oferty udziału w bezpłatnych lub dofinansowywanych ze środków unijnych szkoleniach o przeróżnej tematyce. Wszelkie zaproszenia tego typu tak bardzo wpisały się w naszą codzienność, że czasem łatwo przeoczyć coś, co mogłoby nas zainteresować i przynieść wymierne korzyści w pracy. Ten sposób komunikacji to jednocześnie wada i zaleta przy tak bogatej ofercie szkoleniowej.

Powszechność szkoleń unijnych polega też na swobodnym do nich dostępie przez niemal każdego. Zazwyczaj nie ma kryteriów, selekcjonujących uczestników. To także z jednej strony ułatwia dostęp do zdobywania wiedzy, z drugiej dewaluuje jej efekty.

Jest wiedza i są pieniądze

Niepodlegającą dyskusji zaletą, przemawiającą po stronie szkoleń unijnych, jest ich minimalny koszt lub jego brak. Kursy są finansowane i współfinansowane z funduszy europejskich. Często oprócz opłacenia samego wykładowcy, materiałów szkoleniowych i sali konferencyjnej, zapewnione zostaje również wyżywienie, nocleg, a nawet zwracane są koszty dojazdu. Z takiego szkolenia wychodzimy zatem z głową bogatszą o nową wiedzę i z pełnym portfelem, który dzięki zdobytym kompetencjom jeszcze może się poszerzyć.

Darmowe, a jednak wartościowe

Pokutuje przekonanie, iż gdy otrzymujemy coś za darmo, to jest to bezwartościowe. To rozumowanie tyczy się również szkoleń unijnych. Trzeba mieć jednak świadomość, że wykładowcy otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę. Z reguły przewidziane są wysokie stawki w celu zapewnienia wysokiej jakościowo opieki merytorycznej. Również miejsca, w których odbywają się kursy nie są przypadkowe. Aby mogło się w nim odbyć szkolenie unijne, musi spełniać szereg obostrzeń, a jak powszechnie wiadomo Unia słynie z wysokich wymagań.

Oprócz zdobytej wiedzy, ze szkoleń wynosimy też wartość dodaną – wymieniamy się doświadczeniami, poznajemy nowe miejsca, integrujemy się z nowymi ludźmi. Często te spotkania mają znaczący wpływ na rozwój naszej kariery.

Czy warto skorzystać ze szkoleń unijnych?

Szkolenia unijne nierzadko są bagatelizowane. Zupełnie niepotrzebnie. Korzysta się podczas ich trwania z wiedzy specjalistów, poszerza się wiedzę, spotyka się nowe osoby, poznaje nieodwiedzane dotąd miejsca. Można z tego wszystkiego korzystać za darmo lub ponosząc minimalne koszty. Błędem byłoby zatem nie wykorzystywać takich możliwości.

Powiązane wpisy

dodaj komentarz