Start up – jak uniknąć porażki?

startup-1018511_1280

Rozpoczynając własny biznes, często pozwalamy sobie na odpływanie do krainy marzeń, w której, korzystając z luksusów, odcinamy tylko kupony od naszego świetnie prosperującego przedsiębiorstwa. A zwłaszcza w tym momencie powinniśmy twardo stąpać po ziemi i nie pozwalać się na bujanie w obłokach. Warto wiedzieć jak skończyć po wytężonej pracy nad rozwojem firmy. Jednak w przypadku start up’u – jak zacząć?

Jestem przedsiębiorcą

Start up stał się obecnie swego rodzaju stylem życia. W środowisku często jest postrzegany właśnie jako sposób na siebie, a nie w perspektywie działalności gospodarczej i rozwoju przedsiębiorstwa. Próba wejścia na rynek jednak prędko weryfikuje predyspozycje założyciela. Mimo że brzmi to nieco trywialnie, należy sobie powiedzieć „jestem przedsiębiorcą” i sprawdzić czy się sobie wierzy. Jeśli nie jesteś przekonany, poczekaj, a w przyszłości z pewnością przyjdzie Twoja pora.

Najpierw plan, później działanie

Strategia. Warto znać odległe cele, jakie zamierzamy osiągnąć, ale należy początkowo skupić się na tych początkowych, najdrobniejszych. Bo do sukcesu dochodzi się po drabinie, a nie po jednym skoku. Wszystkie te cele i alternatywy w przypadku porażek należy zawrzeć w biznesplanie. Powinien być skonstruowany skrupulatnie i przejrzyście, ponieważ trzeba do niego często zaglądać weryfikować swoje poczynania lub ewentualnie korygować jego treść.

Konsekwentnie należy realizować jego założenia. Zbliży nas to do osiągnięcia sukcesu.

Start up to zawsze zespół

Początkowo i tylko do pewnego, wcale nieodległego momentu jesteś w stanie samodzielnie kontrolować wszystko, co dzieje się w firmie. Porażki unikniesz ufając pracownikom, których przecież sam wybrałeś i oddając im część, coraz więcej odpowiedzialności. Zwiększając innym możliwości zarządzania, sam skupiasz się na wizji, długoterminowym celu i najważniejszych wartościach firmy.

Start up opłaca się od samego początku zacząć ze wspólnikami/współpracownikami. Będąc osobą odpowiedzialną za zarządzanie, warto znaleźć zaufane osoby odpowiadające za sprawy finansowe, techniczne czy marketingowe. Pozwala to na zdecydowanie szybszy start.

…a czas się bardzo liczy

Przedłużanie każdego działania niesie za sobą nie tylko brak zysków, ale przede wszystkim generuje koszty. Dlatego koniecznie należy działać szybko, a jednocześnie rozważnie. Nie warto uparcie dążyć do ideału, ponieważ jego osiągnięcie jest wręcz niemożliwe. Należy jak najszybciej wdrożyć nawet częściowy produkt czy usługę, by generować chociaż minimalny dochód, który pozwoli przetrwać, niestety zwykle niejeden, kryzys finansowy. Powiedzenie „czas to pieniądz” nabiera w tym przypadku dosłownego znaczenia.

Start up to nie tylko produkt

Kiedy udaje nam się wychwycić okazję, tworząc start up staramy się ją jak najkorzystniej sprzedać. Takie przesadne skupienie na produkcie nierzadko prowadzi do porażki. Klienci niestety często decydują się na zakup w przypływie emocji, nie analizując właściwości produktu. Dobry efekty pracy łatwiej sprzedać. Należy to jednak zrobić umiejętnie, badając rynek. Znajomość branży i panujących w niej obecnie trendów pomoże nam w osiągnięciu sukcesu.

Powiązane wpisy

dodaj komentarz