Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy? cz.1

money-1012598_1280

W ciągu ostatnich kilkunastu lat odsetek jednoosobowych, małych i średnich przedsiębiorstw wzrósł kilkukrotnie. Spowodowane jest to zmieniającymi się wymaganiami rynku oraz przede wszystkim łatwiejszym dostępem do zewnętrznego kapitału finansowego przeznaczonego na rozpoczęcie działalności.

Rozbijanie świnki

Najbardziej oczywistym sposobem na sfinansowanie startu przedsiębiorstwa jest zainwestowanie własnych oszczędności. Nagłe wydawanie często ciężko zarobionych pieniędzy przychodzi najtrudniej, ale też najrozsądniej w takim przypadku planowane są wszelkie wydatki.

Firmy, które rozpoczęły swoją działalność na podstawie zgromadzonego kapitału cieszą się jednym z najwyższych odsetków przetrwania na rynku. Właśnie dlatego, że każda złotówka, która pochodzi z prywatnych oszczędności przed wydaniem jest bardzo dokładnie „oglądana”.

Jest to jednak metoda, która wymaga ogromnej cierpliwości. Ta cecha jest jedną z tych kluczowych w biznesie. Niestety nie każdy jest na tyle nią obdarzony, żeby oszczędzać nierzadko przez długie lata.

Pieniądze można odkładać wrzucając je do przysłowiowej skarbonki.

Drugim, skuteczniejszym sposobem jest bieżące inwestowanie gromadzonych oszczędności. Można zatem odkładać pieniądze na bankowym rachunku oszczędnościowym, można wykupić akcje giełdowe, zainwestować w cenne kruszce… Pomysłów na oszczędzanie jest tylu, co oszczędzających. Warto doradzić się specjalisty na co dzień zajmującego się poszukiwaniem możliwości inwestycyjnych.

Kredyt firmowy

Na tę opcję finansowania rozpoczęcia działalności gospodarczej mogą pozwolić sobie jedyni ci, którzy posiadają własny kapitał finansowy lub rzeczowy i mogą go wnieść w mienie firmy. Ponadto banki wymagają dodatkowego zabezpieczenia w formie żyrantów, poręczycieli czy zastawu ruchomości lub nieruchomości. Decydując się na tę formę wsparcia, musimy być zatem w pełni przekonani co do słuszności podejmowanych działań i rentowności przedsięwzięcia, którego zamierzamy się podjąć.

Pochodzące z kredytu pieniądze na założenie firmy są jednak motywatorem do pełnego zaangażowania się w rozwój działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwa, które powstały w oparciu o ten model finansowania, podobnie jest te powstałe dzięki własnym oszczędnościom, cieszą się najbardziej stabilną pozycją na rynku i niskim procentem upadłościowym.

Ekonomia społeczna

Bardzo ciekawym narzędziem, zdobywającym coraz większą popularność są spółdzielnie socjalne. Wiele programów Unii Europejskiej ma w swoich zapisach zabezpieczone niemałe alokacje na finansowanie tego typu działalności.

Ta forma prowadzenia działalności jest szczególnie opłacalna dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub posiadających status bezrobotnych. Wówczas minimum 5 członków na wkład własny może pozyskać środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy Funduszu Pracy w wysokości od 10 tysięcy do 50 tys. zł. Kolejne przywileje to zwolnienie z opłaty obowiązkowe wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, możliwość ubiegania się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Istotna jest także odpowiedzialność członków w przypadku bankructwa spółdzielni, która jest rozliczana tylko do kwoty wkładu.

Powiązane wpisy

dodaj komentarz