Jak zbudować unikalną markę?

business-1219864_1280

Często słyszymy, że ktoś ubiera się w markowych sklepach, jeździ markowymi samochodami, jada w markowych restauracjach. Czym jednak jest marka?

Zastanawiając się nad tym, przed oczami stają nam logotypy konkretnych firm, ich hasła reklamowe, kojarzące się z nimi barwy, czy może nawet twarze osób, będące ich ambasadorami. To pozwala nam jednak jedynie zidentyfikować markę.

Czym więc jest marka?

Marka nie jest niczym innym jak właśnie tym wyobrażeniem, które pojawia się w naszej głowie, kiedy zastanawiamy się nad jakimś produktem czy firmą. To w jaki sposób nam się kojarzy, a raczej w jaki sposób została w naszym umyśle ukształtowana przez specjalistów od brandingu.

O danej sieci odzieżowej, producencie samochodów czy restauracji mówimy, że jest markowa, gdy przyciąga uwagę, posiada rzeszę lojalnych klientów, jest szeroko rozpoznawalna i cieszy się dużym uznaniem firm z branży i spoza niej oraz potencjalnych nabywców.

Często ogranicza się markę do nazwy przedsiębiorstwa i charakterystycznego dla niego symbolu. Nie można tak bardzo jej jednak zawężać. Tylko wartości, z którymi kojarzyć będzie się nazwa i symbol, nadają temu status marki.

Jak zbudować markę? Nadać jej właśnie pozytywne wartości – rozpoznawalność, przyjemne skojarzenia, lojalność klientów, uznanie. Tylko i aż tyle. Aby to osiągnąć, trzeba przebrnąć przez najczęściej długi i męczący okres pełen zawirowań, wzlotów i upadków. Należy przy tym mieć świadomość, iż droga do sukcesu nie jest jednorazowym skokiem do przodu, ale krętą drogą, na której odnosimy pojedyncze, drobne porażki i sukcesy, doprowadzające nas do odległego celu.

Dobra komunikacja – unikalna marka

Jest nim komunikacja z klientem. Kiedy wiemy już co zamierzamy przekazać potencjalnym nabywcom naszych produktów czy usług, należy zastanowić się w jaki sposób to zrobić, aby rezultat był maksymalnie efektywny. Musimy przy tym mieć świadomość, że komunikacja z klientem to nie tylko hasło reklamowe. Jest to to wszystko, co dociera do niego na temat naszego przedsięwzięcia. Są to zatem reklamy, logo (nabierające również wartości w zależności od miejsca, w którym się pojawia), obecność w Internecie – własna strona internetowa, profile w mediach społecznościowych (trwały i szybki kontakt z klientem za pośrednictwem tych kanałów jest obecnie niezwykle istotny), organizowanie i pojawianie się podczas różnorodnych imprez, targów, prezentacji i konferencji. Najtrudniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą komunikacją z potencjalnym nabywcą jest kontakt osobisty, zarówno z przedstawicielami naszej firmy, jak i dotychczasowymi klientami. Przede wszystkim z nimi. Należy mieć świadomość, że zaledwie od 1 do 3 na 10 zadowolonych klientów poleci nasze przedsiębiorstwo innej osobie, natomiast 8, a nawet 9 na 10 zniechęci do niej, jeżeli było rozczarowanych usługami czy produktami.

Zadbajmy więc, aby do uszu konsumentów trafiały treści okraszone w wartości, które zamierzamy realizować poprzez naszą działalność. Klient w tym wszystkim powinien dostrzec zysk dla siebie. To pozwoli podjąć mu decyzję korzystną dla naszego przedsięwzięcia. Świetnymi przykładami, które to odzwierciedlają hasła Deichmanna – „Dobrze wychodzisz”, Sprite’a – „Pragnienie czy Sprite?”, czy Zalando – „…przecież można odesłać”.

Gdy uda nam się te wszystkie elementy okrasić charakterystycznymi barwami, które jednoznacznie i pozytywnie będą kojarzyć się z naszym przedsiębiorstwem, nawet bez połączenia z logotypem, będzie to szczyt komunikacji z klientem.

Marka wyznacza statut

Uwieńczeniem stworzenia unikalnej marki jest sytuacja, w której posiadacz produktu naszej firmy odczuwa dzięki jego nabyciu swoisty awans społeczny. Przykładem może być gra w golfa, jako świadczenie usługi, a wśród produktów wyroby firmy Apple. Oprócz oczywistych korzyści sportowo-rekreacyjnych w pierwszych przypadku, czy technicznych w drugim, nabywca otrzymuje mentalne wartości dodane. Buduje to niezwykłą więź z marką i innymi osobami, które są w posiadaniu takich przedmiotów lub korzystających z danych usług.

Powiązane wpisy

dodaj komentarz