Jak mądrze zarządzać czasem? cz. 1

company-975967_1280

Nie zatrzymasz czasu

Narastająca z każdego dnia na dzień pracownicza gonitwa zmusza nas do wykonywania wielu obowiązków jednocześnie. Przynajmniej pozornie. A nieubłagany czas pędzi w szalonym tempie, pozostając dla nas bezlitosnym. W jaki sposób zmusić go, żeby zwolnił? Odpowiedź jest prosta i jedyna – to niemożliwe.   

Jak więc zarządzać czasem? Skupić się na sobie i zarządzać nie czasem, ale w czasie; sobą w czasie. Doba stanie się dłuższa, obowiązki szybciej zostaną wykonane, w końcu uda się zrealizować wciąż odkładane dodatkowe zajęcia. Czas jest po naszej stronie. Pora do niego dołączyć.

CEL    

Krótko i dosadnie – cel. Bez niego prędko powrócimy do dezorganizacji. Cel musi wynikać z wyznawanych wartości i oczekiwań, które chcielibyśmy, a nie musielibyśmy spełnić. Nawet do tak określonych zamierzeń należy często powracać i sobie przypominać, weryfikować czy nie zboczyło się z drogi do ich osiągnięcia. Odświeżanie celu jest niezwykle motywujące, a to jest bardzo potrzebne, zwłaszcza na początku procesu zarządzania czasem, czyli sobą w czasie. Nie można zapominać, aby cel był określony jednocześnie w sposób jasny, możliwy do osiągnięcia i zweryfikowania oraz aby był określony w czasie.

Cel główny i cele pośrednie    

Przed każdym, nawet najmniejszym zadaniem należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt zamierza się osiągnąć i co pewien czas sobie o tym przypominać. Cel główny jest naszym głównym motywatorem do działania, jednak niemożliwe jest jego osiągnięcie bez realizacji celów pośrednich. Konieczne jest wprowadzenie systemu samokontroli, aby dopilnować samego siebie czy rzeczywiście skupiam się na tym, na czym powinienem. Warto wówczas w zasięgu wzroku mieć zapisany rezultat właśnie wykonywanego zadania lub konspekt prac do wykonania i odznaczanie ich po kolei.

W szczegółach tkwi… czas    

Szczegóły, drobiazgi, kosmetyka – bardzo często to właśnie one pochłaniają ten czas, na którego brak później tak bardzo narzekamy. Nie można skupiać się przesadnie na nieistotnych elementach naszej pracy, bo nie one ostatecznie zaważą o wyniku. Gdy poświęcimy się jednak im nadmiernie, mogą zdecydować o jego braku.

Jednocześnie należy ustalać priorytetowe działania – niedopuszczalne jest skupianie uwagi i poświęcanie czasu elementom mało ważnym oraz przeciąganie przedsięwzięć pilnych do realizacji. Praca nad rzeczami nieistotnymi z naszego punktu widzenia obciąży nas, ale nie przyniesie żądanego efektu. Nie każda ciężka praca będzie produktywna. Nie należy więc pracować dużo, ale mądrze; skupiać się na elementach przynoszących największe korzyści w zależności od sytuacji. Trzeba też polegać na współpracownikach. Zadania mało ważne powinno się zlecić innym, natomiast w pełni skupiać się na tych pilnych i ważnych.

Mając kilka zobowiązań, należy skoncentrować się tylko na jednym, które akurat wykonujemy. Gdy pozwolimy, aby inne odwracały naszą uwagę, nie uda nam się efektywnie wykonać żadnego z nich.

Podczas pracy niejednokrotnie przekonamy się, iż posiadamy merytoryczne braki w pewnych dziedzinach. Należy wiedzieć wszystko o czymś i coś o wszystkim. Nie można być jednak ekspertem w każdej dyscyplinie i trzeba mieć tego świadomość. Zadania, które wychodzą nam nienajlepiej lub przeciętnie warto oddelegować innym osobom, które są specjalistami w danym obszarze.

 

Powiązane wpisy

dodaj komentarz