Budowanie marki – od czego zacząć?

start-1063441_1280

Kształtując wizerunek firmy czy produktu, należy rozpocząć od wartości i zachowań – swoich i pożądanych u klientów. Konieczne jest określenie tego, co jest kluczowe, na co potencjalny nabywca miałby zwracać uwagę, do jakiej grupy odbiorców ma trafić przekaz.

Po dokładnej analizie i skrupulatnym przygotowaniu, dochodzimy do określenia misji i wizji naszej działalności. Jest to kluczowy i jednocześnie niedoceniany przez początkujących przedsiębiorców element. Wnikliwe skonstruowanie tych dwóch wartości prowadzi nas przez cały okres podjętego przedsięwzięcia i nie pozwala na zboczenie z kursu, co miałoby bezpośredni wpływ na nieosiągnięcie założonego celu i w rezultacie porażkę. Misja i wizja powinny być określone zwięźle, aczkolwiek rzeczowo. Jednocześnie muszą odzwierciedlać wartości, o których mowa powyżej. Idealnym przykładem jest Nokia, która w dwóch wyrazach zawarła jednocześnie misję, wizję, a także użyła ich jako swojego hasła promocyjnego – „Connecting People”. Proste i wymowne.

Rozpoczynając budowę marki od starannego ustalenia wartości i zawarcia ich w misji i wizji, daje solidny fundament do dalszych działań. Wówczas można przejść do kolejnego kroku.

Oryginalność i jakość produktu

Synonimem słowa markowy stało się oryginalny. Nie przez przypadek. Unikalną markę buduje się zwykle na wyjątkowym produkcie bądź usłudze. Czasem wystarczy jeden niespotykany artykuł w naszym asortymencie, aby cała nasza oferta stała się markowa.

Nie można jednak na tym poprzestać. Należy nadążać za trendami i zapewniać swoiste odświeżanie naszej oferty wraz z wymaganiami rynku. Stałość jakości wyrażonej w określonych wartościach pozwala na zdobycie lojalności klientów, co jest jednym z podstawowych wyznaczników marki i rozwoju firmy.

Biznesmen, który rozpoczynając swoje przedsięwzięcie postawił na te elementy w stu procentach, bardzo dynamicznie rozwija do tej pory swoją markę. W pełni poddając się takiemu modelowi, całkowicie zrezygnował z klasycznego marketingu. Marka Zara jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów odzieży, a jednocześnie nie uczestniczy w działaniach reklamowych. Postawiła na szybkość produkcji, inwestując w projektantów; jakość projektów zaczerpniętych wprost najnowszych wybiegów; mnogość propozycji; łatwość dostępu poprzez intensywną rozbudowę sieci w najlepszych punktach sprzedaży.

Powiązane wpisy

dodaj komentarz